For recent results, please visit and like our Facebook page!  To see how we are faring against other clubs in New York City, please see the NYRR club points standings.

December | Miscellaneous

  • The 2018 NYRR Ted Corbitt 15K was the last team-point race of 2018.
  • Our women placed 4th thanks to Suzanne Leslie (59:19-3rd AG); Laura Gann (59:56-5th AG); Lauren Dorsky (1:02:17-6th AG); Barbara Mann (1:02:23-3rd AG) and Emmi Aguillard (1:02:38).
  • Laureline Logiaco (1:03:41) placed 6th in her AG. Lauren Lopez (1:04:46) and Danielle Lipschutz (1:06:03) both placed 8th in their AG. Carol Stickler (1:08:51) and Laura Stephen (1:12:53) both placed 7th in their AG.
  • The men placed 5th. They were led by Ryan Prout (50:15); Spencer Zidarich (51:02) and Jordan ODonoghue (51:22), who placed 3rd, 9th and 10th in their AG. They were followed by James Stucker (52:58) and Frederick Hines (54:08).
  • Perry Anderson (56:39) placed 7th in his AG. Karlo Mendoza (54:10) and Frank Drury (1:04:03) both placed 8th in their AG.  Hamish Alexander ran an eight-minute PR, finishing in 1:14:22.
  • William Washer and Chris Forti represented us at the USATF National Club Cross Country Championships 10K, finishing in 37:11 and 39:01.
  • At the NYRR Night at the Races, Spencer Zidarich (4:37), Ryan Prout (4:48), Fred Hines (4:49), Noel Slater (5:19), Chris Forti (5:27), Michael Cosentino (5:18), and Matt Lehman (5:35) ran in the men’s mile. Helene Svane won the women’s mile in 5:04!
  • Helene Svane (2:21) and Laura Gann (2:21) were first and second in the women’s 800. Matthew Wong (2:09), Ryan Prout (2:13), Chris Coulston (2:14), Michael Cosentino (2:25), Matthew Lehman (2:33), and Noel Slater (2:41) ran the men’s 800.
  • The 5x5x200 (5000 meter) relay of Matthew Wong, Laura Gann, Noel Slater, Ryan Prout, and Chris Coulston broke 13 minutes with a 12:58. The “Flying Dogs” relay of Michael Cosentino, Matthew Lehman, Helene Svane, Kate Gustafson, and a fifth person I can’t remember (sorry!) ran 14:02!
  • At the NYRR Jingle Bell Jog 5K, both the men and the women placed 2nd.  Ryan Prout WON the race, finishing in 16:24.Michael Cosentino (18:18) and Mitchell Gouzenko (20:24) finished 3rd and 5th in their AG. Raymond McConville and Jonathan Thompson finished in 20:24 and 20:27.  Suzanne Leslie placed 3rd OA for the women, finishing in 19:18. Margaret Harpin (21:10) and June Luo (21:22) placed 7th and 10th in their AG. They were followed by Sophie Buszwatiuk (21:35) and Rachel Wheeler (21:52-7th AG).
  • Naomi Keena (22:07) and Satomi Sugishita (22:45) placed 8th and 3rd in their AG. Laura Stephen (23:20) and Meghan Hom (24:35) both placed 2nd in their AG. Mary Haskins placed 5th in her AG, finishing in 24:35.
  • At the NYRR Pete McArdle Cross Country (15K), Matthieu Grigoresco placed 5th OA, finishing in 1:00:28. Peter Goldwasser (1:06:55) and Joseph Lipari (1:08:46) placed 1st and 2nd in their AG. Kevin Vogt placed 10th in his AG, finishing in 1:10:27. Cliff Collins (1:39:46) and Sheril Lawson (1:40:25) paced 7th and 6th in their AG.
  • It was a great day for our Whippets at the California International Marathon! Grace Bowen broke the 3 hour-barrier, finishing in 2:55:03. Samantha Creath and Dennis Ryan ran a PR of 2:49:25 and 3:05:57 respectively.
  • Jonathan Epstein won the Bed-Stuy 6th Annual Turkey Trot 5k , finishing in 19:30.
  • Raymond McConville (3:16:23) and Brenton Shelby (3:18:53) represented us at the Philadelphia Marathon. Jenna Moulton ran the half marathon in 1:28:29.
  • Lauren Lopez placed 2nd in her AG at the Drumstick Dash (4.6m), finishing in 29:22.
  • Kristen Beren ran the Fragile X Strides 5K in 24:54, placing 3rd OA for the women.

November | NYC Marathon

See team results here!  https://results.nyrr.org/event/M2018/teams/DWRT

Here are some more results from the NYC Marathon from Martina:

  • Anoush Shehadeh (2nd AG) and Ingrid Wells ran finished their debut marathon in 2:49:06 and 2:59:01. Meghan Bonghartz broke the three-hour barrier for the first time, finishing in 2:59:30.
  • Jordan ODonoghue (2:31:29) and Hugh Parker (2:35:08) both placed in the top 100. David Roeske was our third scoring man and finished in 2:35:13.
  • Emma Skygebjerg (3:13:53); Barbara Mann (3:14:23) and Carol Stickler (3:27:58) helped the Women’s Masters Team placing 1st.
  • Moray Joslyn (2:58:02); Bobby Liu (2:59:35) and Patrick Sewell (3:01:24) were our top-scoring men for the Men’s Masters Team.

November | Miscellaneous

  • Our women placed 2nd at the NYRR Dash to the Finish Line 5K thanks to Helene Svane (17:09); Ivette Mejia (17:50); Megan Keane (18:43); Francesca DeLucia (19:00-8th AG) and Genevieve Coeffey (19:25).
  • The men placed 6th. Justin Scheid (15:47) placed 8th in his AG. He was followed by: Ryan Prout (16:23-5th AG); Eric Morley (17:21); Matthew Wong (17:44-5th AG) and Daniel Elphinston (17:49).
  • Christopher Pareja (20:20) and John Narducci (21:35) placed 6th and 8th in their AG.
  • Lenny Shulgin represented us at the Bushy Parkrun 5K in London, finishing in 17:59 and placing 4th OA and 2nd in his AG.

October | Miscellaneous

  • Meghan Hom placed 2nd in her AG at the Brooklyn Marathon & Half Marathon, finishing in 1:48:02.
  • Dave McGrath placed 6th OA and 2nd in his AG at the Blues Cruise 50K, finishing in 4:37:41.
  • Sophie Buszwaituk finished the Hartford Half Marathon in 1:40:22.
  • Young Cho placed 3rd in his AG at the Post Office Cafe 5k, finishing in 18:43.
  • At the Staten Island Half, the men’s open team came in 4th place an the women came in 3rd. Our masters teams were 4th and 5th, respectively, and our 50+ teams were 3rd and 6th. Great work!
  • Our top five men were Jordan O’Donoghue (1:10:58), Ryan Prout (1:12:01), Stephen Bione 1:13:06, Cameron Coneys (1:13:12), and Garrett Burger (1:14:45). The top five women were Ellyn Atkinson (1:22:47), Grace Bowen (1:25:24), Emmi Aguillard (1:26:42), Jill Czarnik (1:27:14), and Lauren Dorsky (1:28:17).
  • I believe the following people also had PRs: Yoonseok Lee (1:26:29), Kerome Bramwell (1:19:46), Jennifer Marchuk 1:31:30, Lacey Greenwalt (1:32:39), Danielle Latino (1:34:34), Naomi Keena (1:39:25), Joseph Cassidy (1:51:25), Logan Thompson (1:53:29), and Joyce Ong (2:05:06). Great work!
  • Our women placed 1st at the 2018 NYRR Grete’s Great Gallop (10K). Lacey Greenwalt (41:49) and Lauren Dorsky (42:34) placed 3rd and 1st in their AG. Catherine Novack (43:18) and Jennifer Bordas Diaz (49:41) placed 8th and 9th in their AG. Atlee Murphy (48:23) was our 5th woman.
  • The men placed 4th. Jonathan Kline (36:43) placed 1st in his AG. He was followed by Matthew Feick (41:02); Peter Burton (41:17-2nd AG); Gaetan Strypstein (42:40) and Alfredo Barbier (42:49).
  • James Stucker WON the 2018 NYRR Harry Murphy Cross Country 5K, finishing in 17:24! Mark Heller (23:30) and Joseph Masibay (22:37) placed 3rd and 8th in their AG.
  • Several Whippets made us proud at the Bank of America Chicago Marathon 2018! Chris Dawes ran 2:39:45, Keaton Naff ran 2:47:32, and Stephen Gnoza ran a PR of 2:55:58. Abraham Brody ran a 2-min PR of 3:00:38. Franny Vignola PRd as well, finishing in 3:10:25. Congrats also to: Alana Kopelson (3:01:41), Richard Nacin (3:04:30); Lauren Lopez (3:18:58); Elena Varas Saiz (3:26:56); Manson Wong (3:56:18);Hamish Alexander (4:42:04) and Alycia Menear (5:30:49).
  • Jacquii Alexander ran a 49-second PR of 23:30 at the Chicago International 5K. Richard Nacin finished in 19:46.
  • Alan Southworth (1:26:10); Emma Krasovich (1:35:47) and Stella Paffenholz (1:54:26) represented us at the 2018 BAA Half Marathon.
  • Jordan Rose (2:41-8th AG) and Spencer Duhaime (2:43:24) ran a 2 minute-PR at the 2018 Medtronic Twin Cities Marathon. Ivettte Mejia ran 57:46 in the Medtronic 10 Mile.
  • Genevieve Coffey (1:42:23) was the 7th woman OA (1st AG) at the Paine to Pain half marathon.
  • Keith Slyman finished the Jersey Shore Half Marathon in 1:36:35, placing 2nd in his AG.
  • Mark Michael Astarita ran the Bridgehampton Half-Marathon in 1:42:51.
  • Our women placed 3rd in the A division at the 2018 New Balance Bronx 10-Mile. Anoush Shehadeh placed 10th OA for the women and 1st in her AG, finishing in 58:54. Ingrid Wells (1:00:20) placed 6th in her AG. She was followed by Grace Bowen (1:02:01); Laura Gann (1:02:40-6th AG) and Francesca DeLucia (1:03:04-8th AG).
  • The men took 5th place in the A division thanks to Jeremy Arthur (54:16-7th AG); Stephen Bione (54:29); Spencer Zidarich (54:29); Karlo Mendoza (55:05-4th AG) and David Roeske (56:22-5th AG).
  • The Women’s Masters Team placed 3rd. Barbara Mann (1:05:10) and Kim Martineau (1:06:11) placed 4th and 2nd in their AG. Carol Stickler (1:11:47) placed 9th in her AG.
  • The Men’s Masters Team placed 5th thanks to Bobby Liu (1:01:13); Moray Joslyn (1:01:24-10th AG) and Dennis Ryan, who ran a PR of 1:04:19.
  • Frederick Hines (57:11) and Lauren Dorsky (1:07:35) both placed 7th in their AG. Louise Sarup (1:12:18) and Eris Saari (1:17:11) placed 10th and 7th in their AG.
  • Jesse Baldwin-Philippi (19:37) was the first woman OA at the Front Runners New York Cross Country 5k.
  • Kendall Lyons was the first woman OA at the Ridgefield Half Marathon, where she finished in 1:26:33.
  • Marissa Connelly finished her first marathon, the Baxter’s Loch Ness Marathon, in 3:57:05.
  • Jonathan Kline (18:34) placed 10th OA and 2nd in his AG at the USATF National Masters Cross Country Championships.

September | Miscellaneous

  • Our men placed 1st at the 2018 TCS New York City Marathon Training Series 18M. Nick Grinlinton (1:58:19) placed 5th in his AG. He was followed by David Goldfarb (1:58:20-3rd AG); Kyle Oppenheimer (2:00:06-4th AG); Olivier Dessyn (2:04:14-6th AG) and Hiroyuki Tamura (2:09:52).
  • The women placed 2nd thanks to Maggie Mocete (2:14:29-6th AG); Lacey Greenwalt (2:21:31-7th AG); Elena Varas Saiz (2:22:58-8th AG); Adiel Schmidt (2:25:29-9th AG) and Natalie Kurzyna (2:28:30).
  • Erin Seglem placed 1st OA for the women at the NYRR 2018 Kurt Steiner Cross Country 5K, finishing in 22:18. Mark Heller (25:20) and Megan Jones (29:37) placed 2nd and 7th in their AG.
  • We had some outstanding performances at the BMW Berlin Marathon! Richard Nacin (2:59:31) and Matan Korrub (2:58:22) ran their first sub-3 marathon! Young Cho ran a PR of 03:00:22. Congratulations also to Meghan Bongartz (03:12:43); Lindsay Albala (3:20:50); Rose Willey (3:25:11) and Alex Demosthenes (3:32:46).
  • Ivette Mejia, Samantha Creath, Alana Kopelson, and Katherine Edwards, represented us at the Rock n Roll Philadelphia Half Marathon, finishing in 1:14:55, 1:23:54, 1:28:55, and 1:29:08.
  • Stephen Gnoza placed 8th OA (2nd AG) at the Boulder Field 18-miler Trail Race, finishing in 2:34:30. Stephanie Gnoza ran the Boulder Field 50K, finishing in 7:41:46.
  • Luis Lopez-Oliveros (19:47) placed 9th in his AG at the Go Nuts for Donuts 5K.
  • At the Miles for Manufacturing 5k, Adam Beilman (19:13) beat his high school PR and placed 3rd in his AG!

August | Miscellaneous

  • We had some outstanding performances at the NYRR 2018 Percy Sutton Harlem 5K Run, a club-point race! The women placed 1st and Anoush Shehadeh placed 2nd OA with a time of 17:32. Elizabeth Laseter (17:59) and Molly Wawrzyniak (18:39) placed 4th and 10th OA. They were followed by Jessica Chichester (18:50-4th AG) and Jesse Baldwin-Philippi (18:59).
  • The men took 5th place. Spencer Zidarich (15:56) and Keaton Naff (16:08) placed 8th and 3rd in their AG. They were followed by Jeremy Arthur (16:23); Karlo Mendoza (16:42-7th AG) and Kyle Oppenheimer (16:58).
  • The Women’s Masters Team placed 2nd thanks to Kathleen Servidea (19:08-1st AG); Barbara Mann (19:33-3rd AG) and Sarah Woods (23:35-7th AG).
  • Matthew Wong (17:26-3rd AG); Jonathan Kline (17:34-1st AG) and Terrence McGovern (17:59-6th AG) led the Men’s Masters Team to 4th place.
  • Meghan Bongartz (19:51) and Lauren Dorsky (20:55) placed 10th and 7th in their AG. Danielle Latino (21:04) Brooke Jameson (21:05) placed 8th and 9th in their AG.  Stephan Brohme (19:00) placed 9th in his AG.
  • Stephen Bione placed 4th OA at the Sri Chinmoy Marathon, finishing in 2:51:04. Eliza Ragsdale (3:18:22) was the 2nd woman OA.
  • At the NYRR 2018 France Run (8K), our women placed 1st. Barbara Mann (32:45); Lauren Lopez (33:09) and Lauren Dorsky (33:19) placed 2nd, 4th and 3rd in their AG. They were followed by Margaret Harpin (37:03) and Alyce Ge (39:56).  The men placed 2nd thanks to Kerome Bramwell (29:05-6th AG); Eric Buscarino (30:17-7th AG); Chris Forti (30:39-5th AG); Stephan Brohme (31:39-3rd AG) and Tom Morgan (32:41).  Mitchell Gouzenko (34:08) and Brett Slater (34:40) placed 8th and 6th in their AG.
  • Three brave Whippets represented us at the Pike’s Peak Marathon in Manitou Springs, CO! Stephen Gnoza (5:46:43); Michael Miller (7:13:48) and Stephanie Gnoza (8:18:12) climbed 7,815 ft to reach the finish line located at 14,115 ft!
  • Jeremy Arthur placed 10th OA and 3rd in his AG at the Brooklyn Mile last Sunday, finishing in 4:44.
  • Kristyn Smith finished the Revel Mount Hood Marathon in 3:33:45, placing 10th in her AG.

July | Miscellaneous

  • Our women placed 3rd at the 2018 NYRR Team Championships. Ingrid Wells placed 8th OA, finishing in 29:10. Anoush Shehadeh (29:23); Jessy Scarpone (29:55) and Jessica Chichester (29:57) placed 1st, 7th and 9th in their AG. They were followed by: Emmi Aguillard (30:47); Samantha Creath (30:50); Brigette Kolson (31:01); Rebecca Verrone (31:22-7th AG); Carly Graham (31:34) and Molly Wawrzyniak (31:41).
  • The men placed 5th thanks to: Cory Helder (26:33); Karlo Mendoza (26:58-8th AG); Jeremy Arthur (27:05); Jordan Odonoghue (27:17); Stephen Bione (27:27); Spencer Duhaime (27:58); William Washer (28:42); Jordan Rose (28:49) and Michael Fosco (28:49).
  • For the Masters, the women took 7th place. They were led by Barbara Mann (33:17), who placed 6th in her AG. She was followed by Carol Stickler (35:26-8th AG) and Patricia Choux (37:03).
  • The man placed 4th thanks to Chris Dawes (28:55-7th AG); Ning Zhou (29:51-10th AG); Matthew Wong (29:59); Jonathan Kline (30:02-1st AG) and Bobby Liu (30:04).
  • Both the women and the men placed 1st at the NYRR R-U-N 5K!  Lauren Dorsky was the 10th woman overall and finished in 20:24. Jesse Baldwin-Philippi (20:36); June Luo (21:05); Rachel Jonas (21:13) and Natalie Kurzyna (21:16) pcaed 6th, 7th, 6th and 3rd in their AG.  Kyle Oppenheimer (17:18); Travis Burkel (17:20) and Eric Buscarino (17:36) placed 3rd, 4th and 6th OA. They were followed by Justin Shane (18:18) and Timothy Pedrotty (18:22), who placed 2nd and 6th in their AG.
  • Richard Nacin placed 10th OA and 4th in his AG at the Tahoe Rim Trail Endurance Runs 50M, finishing in 9:54:53.
  • Our men placed 2nd at the 2018 NYRR Retro 4-Miler. Kerome Bramwell (22:50) placed 10th in his AG. Both Cameron Coneys (23:00) and Justin Shane (23:01) placed 2nd in their AG. Michael Fosco (23:01) and Bobby Liu placed 3rd in their AG.  Dave McGrath (24:49) and Wayne Wilkey (26:35) placed 10th and 8th in their AG. Brett Slater (27:49) placed 8th in his AG.
  • The women took 3rd place thanks to Lauren Dorsky (26:51-3rd AG); Nicole Gorton (28:20-5th AG); June Luo (28:41-10thAG); Naomi Keena (29:33-9th AG) and Comet Blecha (29:52).
  • At the 2018 NYRR Brooklyn R-U-N 5K, our women took first place. Ingrid Wells and Jessica Chichester placed first and second OA for the women, finishing in 17:45 and 18:28. They were followed by Erin Seglem (20:57-5th AG); Lauren Dorsky (21:02-3rd AG) and Olivia Kramer (21:05).  Emma Krasovich (21:20) and Eliza Ragsdale (21:36) placed 7th and 9th in their AG. Elena Varas Saiz (22:21) placed 8thin her AG.
  • On the men side, Stephen Wo (18:15) and Leonel Perez (18:59) placed 10th and 7th in their AG. Chris Forti (19:07) and Christopher Coulston (19:33) placed 9th and 6th in their AG. Jeffrey Nicastro (22:10) placed 1st in his AG.
  • At the OBX Freedom 5K, Bobby Liu placed 5th OA and 1st in his AG, finishing in 18:01.

June | Miscellaneous

  • Our women took second place at the 2018 Front Runners New York LGBT Pride Run (5M). Diane Carter (33:25); Laureline Logiaco (33:55); Lauren Dorsky (33:56) and Caitlin Williamson (34:58) placed 6th, 5th, 2nd and 10th in their AG. Atlee Murphy (35:00) was our 5th woman.  Veronica Boswell (35:02); Leah Robbins (36:39); Carol Stickler (37:06) and Johanna Amutenya (36:53) placed 4th, 9th, 6th and 7th in their AG.
  • The men placed 4th. Kyle Oppenheimer (29:15) and Justin Shane (29:53) both placed 7th in their AG. They were followed by Peter Sesek (30:20); Young Cho (31:28) and Richard Nacin (31:31-6th AG).  Scott Batten (31:42) and John Narducci (35:12) both placed 7th in their AG.
  • At the 2018 Achilles Hope & Possibility (4M), our women placed first. Diane Carter placed 8th OA for the women, finishing in 26:25. Lauren Dorsky (26:46) and Patricia Choux (28:57) placed 1st and 4th in their AG. They were followed by Margaret Harpin (28:49) and Natalie Kurzyna (30:08).
  • On the men side, Joshua Whitcraft (23:30) placed 5th in his AG. Both Matthieu Grigoresco (23:35) and Brett Slater (26:55) placed 3rd in their AG. Wayne Wilkey (26:48) and Mitchell Gouzenko (27:00) placed 4th and 9th in their AG.
  • At the PPTC Al Goldstein Summer Speed Series #3, Katherine Edwards placed 5th OA for the women, finishing in 19:52. Maggie Mocete (20:23) and Eliza Ragsdale (20:38) placed 2nd and 4th in their AG.  Leonel Perez (17:43) and Rory Coons (19:01) placed 5th and 10th in their AG.
  • At the Tuesday Night Speed Series, Ingrid Wells ran the 5000 in 18:04. Karlo Mendoza ran 16:15, Jeremy Arthur ran 16:55, Jordan Rose 17:02, Eric Morley 17:13, and Mike Fosco 17:48. In the 1500, Fred Hines ran 4:33, Matt Wong 4:34, Jonathan Epstein 4:41, and Alex Noble 4:48. Stephen Bione ran 1:00.73 in the 400.
  • Our men took 4th place at the 2018 NYRR Queens 10K, a team-point race. Ned Cunningham, who finished in 33:18, was our first man. Jordan Odonoghue (33:57) and Keaton Naff (34:02) placed 2nd and 3rd in their AG. They were followed by Jeremy Arthur (34:06) and Karlo Mendoza (34:49-4th AG).  Frederick Hines (35:12) and Jeffrey Nicastro (42:44) placed 7th and 4th in their AG.
  • The Masters Men team took 5th place. Both Matthew Wong (36:30) and Bobby Liu (38:08) finished 7th in their AG. Richard Nacin finished in 38:38.
  • Our women’s team, who took 5th place, were led by Jessy Scarpone. She finished in 37:12 and placed 9th OA (3rd AG). Laura Gann (38:55), Rebecca Verrone (38:58) and Carly Graham (39:11) placed 1st, 2nd and 6th in their AG. Rose Willey finished in 41:20.  Brooke Jameson (43:38) placed 6th in her AG.
  • The Masters Women teak took 8th place thanks to Ayaba Kanther (45:59); Courtney Reidy (46:37) and Patricia Tirona (47:08).
  • At the NYRR Tuesday Night Speed Series, Chris Forti ran the mile and the 3200m, finishing in 5:18 and 11:42.  Stephen Bione ran 4:51.8 and 10:23.2. Garrett Burger ran 5:05.4 and 10:48.8.
  • Catherine Mitchell finished the 13.1 mile-New Paltz challenge in 1:50:39.
  • Our women took second place at the 2018 NYRR New York Mini 10K! Anoush Shehadeh (37:03) and Jessica Chichester (37:13) placed 1st and 10th in their AG. They were followed by: Emmi Aguillard (38:52); Kim Martineau (40:57-1st AG) and Barbara Mann (41:22-7th AG).  Amy May (45:05) placed 6th in her AG.
  • Spencer Zidarich took 3rd place at the Al Goldstein 5k, finishing in 16:04. Eric Morley (16:56) placed 3rd in his AG. Jacob Pulfer (17:45) placed 4th in his AG. Leonel Perez (17:51) placed 5th in his AG. Laura Gann (18:12) and Eliza Ragsdale (19:17) placed 2nd and 1st in their AG. Maggie Mocete (20:37) and Patricia Tirona (22:46) both placed 4th in their AG. Yoonseok Lee finished in 18:53.
  • Laura Stephen placed 1st in her AG at the North Face Endurance Challenge: Boston. She finished the half marathon distance in 3:10:43. Sharon London (1:24:32) and Mary Haskins (1:37:25) represented us in the 10K, finishing 1st and 2nd in their AG.

May | Miscellaneous

  • Our women took first place at the 2018 Italy Run by Ferrero (5M)! Francesca DeLucia was the 6th woman OA (1st AG) and finished in 31:45. She was followed by Lauren Dorsky (33:51-3rd AG); Jennifer Marchuk (34:05-9th AG); Laureline Logiaco (34:08-7th AG) and Atlee Murphy (35:05). Elena Varas Saiz (35:39) placed 8th in her AG. Ayaba Kanther (36:15) placed 2nd in her AG. Johanna Amutenya (37:10) placed 9th in her AG. Mary Haskins (42:20) placed 10th in her AG.
  • Matthieu Grigoresco (29:30); Richard Nacin (30:58) and Brett Slater (33:49) all placed 5th in their AG. Brenton Arnaboldi (29:38) placed 6th in his AG. Bob Parsons (47:44) placed 9th in his AG.
  • Jeremy Arthur ran a new 400m outdoor record at the WRT x NBR Red Hook Games, finishing in 0:00:55 and placing 3rd OA. Cory Helder (00:57.5); Jon Epstein (00:59.1) and Jonathan Meythaler (00:59.1) placed 6th, 8th and 9th.
  • Ingrid Wells placed 1st in the women’s 5000m race, finishing in 18:18. Laura Gann (18:55) and Katherine Edwards (19:45) placed 3rd and 6th.
  • Keaton Naff placed 2nd in the men’s 5000m race, finishing in 15:44. He was followed by Specncer Zidarich (16:05-4th); Cory Helder (16:15-5th); Jordan O’Donohue (16:28-6th) and Phil Young (16:52-10th).
  • Katherine Edwards (05:47) and Regan Colestock (05:53) placed 6th and 7th in the women’s mile. Genevieve Coffey (05:58) placed 9th.
  • Karlo Mendoza placed 2nd in the men’s mile, finishing in 04:48. James Stucker (05:01) and Jon Epstein (05:04) placed 8th and 9th.
  • In the mixed 800m, Terrence McGowern (02:07); Stephen Bione (02:09) and Matt Wong (02:11) placed 3rd, 4th and 5th.
  • Our men placed first in both the DMR mixed, finishing in 11:46, and the 4x400m relay, finishing in 03:56.
  • At the J.P. Morgan Corporate Challenge, Ned Cunningham placed 6th OA with a time of 18:18. Chris Forti finished in 20:05.
  • Stephen Gnoza placed 2nd OA at the Salomon OutdoorFest 6-Hour Ultra, covering 33M in 6:42:50.
  • Cameron Coneys placed 2nd OA at the NYCruns Narrows Halalf Marathon, finishing in 1:18:09. Dorota Sawicz ran a PR of 1:36:52, placing 3rd OA for the women and first in her AG.
  • At the Memorial Day 4-miler in Staten Island, Chris Forti placed 3rd in his AG with a time of 23:41.
  • Our women placed first at the 2018 Japan Run (4M)! Francesca DeLucia was the THIRD woman OA, crossing the finish line in 24:33. Lauren Dorsky (27:11) placed 2nd in her AG. Cheryl Goldwasser (28:07); Patricia Choux (27:45) and Patricia tirona (27:45) placed 9th, 5th and 10th in their AG.
  • Jenna Moulton finished the OneAmerican 500 Festival Mini Marathon in 1:33:56.
  • Amortya Ray ran a 47:21 at the Newport 10K.
  • Andrew Skrilow PRd by over one minute at the Blue Cross Broad Street Run 10M, finishing in 1:14:27. Eytan Kurshan raced the distance for the first time, closing in 1:00:20. Katherine Edwards ran a 1:06:48. Laura Gann ran 1:03:06 and Alex Noble ran 1:00:02.
  • Richard Nacin finished his first 50M race, the North Face Endurance Challenge: New York, in 10:24:59. Dave McGrath finished in 12:35:39.
  • Emma Krasovich placed 1st in her AG and 3rd OA for the women at the NYC Runs – Verrazano Half Marathon, finishing in 1:36:22.
  • Regan Colestock (19:19) was the 3rd woman OA at the NYCRuns DIME McCarren 5K.

April | Miscellaneous

  • At the 2018 UAE Healthy Kidney 10K, a club-point race, our men placed 4th. Keaton Naff placed 9th in his AG, finishing in 32:49. He was followed by Cory Helder (33:27); Karlo Mendoza (34:15-10th AG); Robert Meyer (34:19) and Spencer Zidarich (34:21).
  • The women took 5th place thanks to Jessy Scarpone, who placed 6th in her AG finishing in 37:16; Molly Wawrzyniak (38:32-10thAG); Samantha Creath (38:39); Grace Bowen (38:50) and Rose Willey (39:49).
  • Also, Richard Nacin (39:17); Stephan Brohme (39:53) and Frank Drury (40:52) placed 8th, 6th and 5th in their AG.  Barbara Mann (41:10); Megan Keane (42:48) and Patricia Choux (44:16) placed 4th, 10th and 8th in their AG. Carol Stickler (43:58) and Paula Scaminaci (48:15) both placed 6th in their AG.
  • We had some amazing performances at the Novo Nordisk New Jersey Marathon 2018! Stephen Gnoza placed 7th in his AG, running a five-minute PR of 2:55:59 and qualifying for Boston 2019 by nine minutes! Laura McDonald qualified for Boston as well, finishing in 3:27:29. Sarah Buccleugh ran an eighteen-minute PR of 3:54:45. Chris Mills and Abhinav Mathur finished in 3:09:57 and 3:16:30.  Yoonseok Lee represented us in the half marathon, finishing in 1:30:43.  Drew McDonald ran 2:57:36, David Goldfarb ran 2:43:15, and Joe Siefers ran 3:31:32. Avi Das ran the half in 1:33:34.
  • Olivier Wijtenburg and Mark Hess placed 7th and 9th OA at the Red Hook Crit 5K (which was measured almost 0.2 miles long), finishing in 16:04 and 16:34. Ned Cunningham (17:03); Zack Custer (17:17) and Fred Hines (17:29) placed 17th, 19th and 22nd.  Meghan Bongartz represented us on the women side, placing 12th in 20:00.
  • Our women took first place at the 2018 Boomers Cystic Fibrosis Run to Breathe (4M). Kathleen Servidea placed 2nd OVERALL for the women, finishing in 24:12. Barbara Mann (25:31) and Lauren Lopez (25:51) placed 6th and 8th OA. Allison Jacobsen (27:09) and Genevieve Coffey (27:42) placed 1st and 6th in their AG.  Brooke Jameson (27:57) and Patricia Choux (28:04) placed 2nd and 1st in their AG. Catherine Mitchell (28:59) placed 9th in her AG.
  • On the men’s side, Matthew Feick (24:04) and Timothy Pedrotty (24:39) placed 6th and 9th in their AG. Neil Carragher (27:20) and Bob Parsons (39:13) placed 6th and 8th in their AG.
  • Jeremy Arthur finished the Berlin Half Marathon in a blazing time of 1:15:49!
  • Kristen Elkins and Eliza Ragsdale represented us at the Cherry Blossom Ten Mile Run, finishing in 1:08:49 and 1:10:52.

March | Miscellaneous

  • At the Front Runners Invitational, Jeremy Arthur set a new indoor team record of 00:57.93 in the 400m.  Ned Cunningham ran 2:09 in the 800 and 4:17 in the 1500, Karlo Mendoza ran 60 seconds in the 400 and 2:14 in the 800, Scott Batten ran 1:06 in the 400, 30 seconds in the 200, Jon Epstein ran 2:23 in the 800 and 28 seconds in the 200, and 8.46 in the 60 meters
  • Our women placed third at the 2018 United Airlines NYC Half. After only one week, Jessica Chichester (8th AG) set another women team record of 1:18:15! She was followed by: Elizabeth Laseter (1:22:19); Kathleen Servidea (1:23:57-5th AG); Alaina Miller (1:24:20) and Laura Gann (1:25:37-9th AG).  Barbara Mann (1:29:15) and Kim Martineau (1:29:57) placed 7th and 5th in their AG.
  • On the men side, David Roeske (1:16:31) and Chris Dawes (1:22:32) both placed 9th in their AG. Bobby Liu (1:22:36) placed 10th in his AG. Placing top five for the guys were Karlo Mendoza, Thomas Garvey, Zach Custer, David R., and David Goldfarb.
  • Also, some other great PRs (I think) were run by Garrett Burger, Jessica Chichester, Stephen Bione and Stephen Gnoza, Eric Buscarino, Kathleen Servidea, Matthew Feick, Laura Gann, Meghan Bongartz, Eliza Ragsdale, Heather Weneck, Jessie Zaccaro, June Luo, and Riri Nagao.
  • At the Spring Fling 10K, Kristen Beren ran her longest post-partum run (and second race!), finishing in 1:02:46.
  • And, I misreported Dorota’s time last week. She actually ran a 1:36:59, which was a PR!
  • At the 2018 NYRR Washington Heights Salsa, Blues and Shamrocks 5K, our women placed 3rd. Jessica Chichester placed 6thOA for the women, finishing in a blazing time of 17:53. Brigette Kolson (18:25) and Grace Bowen (18:30) placed 5th and 9th in their AG. Kathleen Servidea (18:30) and Meghan Bongartz (18:53) placed 1st and 8th in their AG.
  • Our men placed 4th thanks to Spencer Zidarich (16:12); Ned Cunningham (16:13); Keaton Naff (16:16-3rd AG); Jeremy Arthur (16:32) and Karlo Mendoza (16:49-3rd AG).
  • Megan Keane (18:56) placed 4th in her AG. Jennie Cohen (19:09) and Ayaba Kanther (21:47) both placed 9th in their AG. Eris Saari (23:18) and Sarah Woods (23:27) placed 5th and 8th in their AG. Paula Scaminaci (23:36) placed 10th in her AG.
  • Frederick Hines (17:04) and Jonathan Kline (17:40) placed 10th and 1st in their AG. Bobby Liu (17:46) and Terrence McGovern (17:57) both placed 9th in their AG. Frank Drury (19:28) and Christopher Pareja (20:09) placed 5th and 6th in their AG.
  • Olivier Wijtenburg competed in the mile at the NYRR Night at the Races 4, placing 2nd OA and finishing in 4:14.98.
  • James Stucker and Andrea Mascaro ran a really strong Tokyo Marathon, finishing in 2:53:00 and 3:00:27.
  • Keith Slyman ran the eMurray Todd Half Marathon in 1:35:23.

February | Miscellaneous

  • At the 2018 NYRR Al Gordon 4M, our women placed 2nd. Katherine Edwards (26:02) placed 2nd in her AG. She was followed by Caitleen Kahan (26:38); Allison Jacobsen (27:00-6th AG); Eliza Ragsdale (27:25) and Nicole Gorton (27:45-8th AG).
  • Our men placed 3rd thanks to Olivier Wijtenburg, who placed 5th OA and 3rd in his AG; Eric Morley (22:44-10th AG); Frederick Hines (22:51-7th AG); Robert Meyer (23:11-9th AG) and Alex Noble (23:17-7TH AG).  Brenton Arnaboldi (23:22) and Terrence Mcgovern (24:03) placed 8th and 6th in their AG. John Narducci (27:41); Cliff Collins (32:07) and Bob Parsons (39:00) placed 8th, 9th and 10th in their AG.
  • Sarah Sechan finished the Tokyo Marathon in 4:31:16, James Stuckker ran 2:53:00, and Andrea Mascaro ran 3:00:27.
  • At the Prospect Park Track Club Tree 10 Miler, Garret Burger (57:31) and Nick Grinlinton (58:15) placed 5th and 6th OA.  Both Jeff Latz (1:00:45) and Troy Squire (1:02:25) placed 4th in their AG.  Lauren Lopez (1:09:48) placed 3rd in her AG.
  • Stephen Gnoza and Mike Miller represented us at the Black Canyon Ultras 100k, finishing in 13:23:54 and 13:56:44.   Stephanie Gnoza competed in the 60K distance, finishing in 9:31:34.
  • Our women placed third at the 2018 NYRR Gridiron 4M. Barbara Mann (25:25); Veronica Boswell (25:35) and Lauren Lopez (26:03) placed 5th, 1st and 4th in their AG. They were followed by Leah Robbins (28:16) and June Luo (29:56).  Eris Saarai (29:59) and Mary Haskins (33:51) placed 5th and 9th in their AG.
  • David Goldfarb was our first man. He placed 8th in his AG, finishing in 21:52. Garrett Burger (22:39) and Bobby Liu (23:15) placed 10th and 4th in their AG.  Stephen Bione and Peter Sesek ran PRs in 23:07 and 23:12!
  • At the NYC Runs Cocoa Classic 5K, Selina Satoko Highstein placed 1st in her AG, finishing in 22:54.

January | Miscellaneous

  • At the NYRR Night at the Races 3, Hugh Parker and Olivier Wijtenburg placed 2nd and 4th OA in the 5000m, finishing in 15:15 and 15:24. They were followed by David Goldfarb (16:42); Chris Forti (17:46) and John Downing (21:25).
  • Jessy Scarpone (17:48) and Brigette Kolson (18:26) placed 2nd and 10th for the women in the 5000m.
  • Omar Khedr (2:28) and John Downing (2:43) represented us in the 800m.
  • At the 2018 NYRR Fred Lebow Manhattan Half, our women placed first and the men placed second.
  • Jessica Chichester was the first woman to break the tape, finishing in 1:23:19. Francesca DeLucia (1:25:32) and Kathleen Servidea (1:25:50) placed 5th and 6th OA for the women. Audrey Kelly (1:31:41); Andrea Mascaro (1:31:49) and Marie Killmond (1:38:08) placed 2nd; 3rd and 8th in their AG.
  • Karlo Mendoza finished in 1:13:39, placing 5th OA for the men. He was followed by Jeff Latz (1:21:13-7th AG); Bobby Liu (1:23:29-7th AG); Stephen Bione (1:24:23) and Steve Wo (1:24:34).
  • William Washer placed 10th in his AG at the Houston Marathon, finishing in 2:36:54.
  • Congratulations to Jonathan Kline for being named the USATF-NY Masters Runner of the Month for December for his performance in the Ted Corbitt 15k: http://newyork.usatf.org/News/DecemberAOM.aspx
  • At the NYRR Night at the Races Meet 2, Meghan Bonghartz (3:16.83) and Karlo Mendoza (2:52.46) represented us in the 1000m. Meghan set a new team record for the women.
  • Jeremy Arthur (1:34.14) broke the team’s 600m indoor record. Meghan Bonghartz finished the race in 1:52.74.
  • We had the following team members competing in the 3000m: Hugh Parker (8:55.78); Karlo Medoza (9:35.18); Young Cho (10:41.01) and Carly Graham (10:41.78).

For 2017 results, go here.

For 2016 results, go here.

For results prior to 2016, go here.